“Het verhaal gaat . . . . “

“Het verhaal gaat . . . . “
(Titel van Nico Ter Lindens boek met “bijbelvertellingen”)

Uitgedeeld tijdens de Bijbelstudie te Grijpskerk op 8-11-’99.

Het verhaal gaat dat “dominee”Nico Ter Linden vrijzinnig is en denkt dat Adam een bedacht figuur is. Natuurlijk is dat geen “verhaal”, hij heeft het zelf verteld aan Emile Bode een journalist van “De Telegraaf”. Hij is schijnbaar een populaire jongen want van z’n eerste boek zijn er meer dan 300.000 exemplaren verkocht! Geen wonder natuurlijk want de Bijbel zegt dat de mensen in onze tijd hun eigen leraren zoeken, die naar hun wensen spreken omdat ze de gezonde leer niet kunnen verdragen:

“Verkondig het woord, dring erop aan, gelegen of ongelegen, wederleg, bestraf en bemoedig met alle lankmoedigheid en onderrichting. Want er komt een tijd, dat [de] [mensen] de gezonde leer niet [meer] zullen verdragen, maar omdat hun gehoor verwend is, naar hun eigen begeerte zich[tal] [van] leraars zullen bijeenhalen. Dat zij hun oor van de waarheid zullen afkeren en zich naar de verdichtselskeren.  2Timotheus 4:2-4

Om eventjes op Adam terug te komen, we zitten diep in de problemen als we deze dominee volgen in zijn gedachten. Stél dat Adam een bedacht figuur is, dan is Eva ook geen mens van vlees en bloed geweest en dan is satan natuurlijk ook niet in de Hof van Eden geweest. Dán zal er ook geen hof geweest zijn en is Eva niet, samen met Adam, in zonde gevallen. En als Eva niet van de vrucht gegeten heeft is onze Here Jezus óók niet voor de (erf) zonde gestorven! Mensen die dit niet (meer) willen, of kunnen geloven kunnen de gezonde leer niet verdragen en zoeken hun heil bij iemand die over hun ruggen heen veel geld verdient met de verkoop van afvallige dwalingen. Toch noemt Ter Linden Jezus Christus een historisch figuur, hij erkent dat Jezus geleefd heeft maar hij zegt óók dat veel Bijbelse figuren nooit hebben bestaan! Volgens hem zijn de muren van Jericho niet ingestort toen het volk Israël daar zeven dagen achtereen omheen trok. Hij zegt doodleuk dat de strijd en wraak die in de boeken Jozua, Samuël, Richteren en Koningen vermeld staan symbolisch gezien moeten worden. God zou geen opdracht hebben gegeven voor strafexpedities en wat er ook maar in deze Bijbelboeken wordt beschreven, het is allemaal symboliek volgens de “geleerde” man.

Op dit moment leven we in het tijdperk van de ontkenning, Gods Woord zou niet meer letterlijk genomen moeten worden, Petrus is “waarschijnlijk een heel ander mannetje dan de evangelisten hem opvoeren” volgens, “Zijne Deskundigheid”, Dominee Nico Terlinden. Ondanks zijn opleiding en ervaring is hij een klein en dom mannetje, hij wil het beter weten dan onze Here Jezus Christus die het Woord én haar betrouwbaarheid hoog in het vaandel had te staan. In “het geval Ter Linden” is er dan ook maar één oplossing; ontkracht de Goddelijkheid van de Here Jezus Christus en noem Hem een historisch figuur, je ontkent Zijn bestaan dan niet, maar ontkracht, vanaf de schepping met een gefantaseerde Adam, de noodzaak van de kruisiging op Golgotha! Hij, Jezus Christus, zou dan voor niets gestorven zijn!

Door alle eeuwen heen zijn er mensen geweest die een “eigendunkelijke” godsdienst bedreven, veelal met een zweem van vroomheid en devotie. De apostel Paulus streed er tegen met alle kracht die in hem was en het uiteindelijke resultaat was een eenzaam leven. Demas (2 Tim. 4:10) verliet hem voor de liefde die hij kreeg voor de wereld, we kunnen er van uit gaan dat hij niet alle religie achter zich heeft gelaten maar dat hij deze in z’n leven heeft ingepast.

Ook in onze tijd wordt de religie naar hartelust “ingepast”, niet alleen door Nico ter Linden maar in het verleden al door o.a, de heren Kuitert en Wiersinga. Deze twee deden een beroep op het verstand, de rede, van de Gereformeerden terwijl ter Linden op het gevoel werkt.

Uiteindelijk is het resultaat het zelfde; De Godheid van de Here Jezus Christus wordt ontkent en krachteloos gemaakt terwijl de duisternis lacht.

Wat satan niet lukte in de woestijn (Lukas 4:1-13) is hem wel gelukt door dwalingen en toevoegingen in de prediking. Waanwijze mensen hebben, aan de ene kant, steeds opnieuw, bij stukje en beetje, zaken aan de verlossing door Christus toegevoegd, terwijl anderzijds predikers de verlossing hebben ontkracht door een beroep te doen op het gevoel van de mensheid.

Een “gevoels-gelovige” kun je letterlijk alles wijsmaken, áls het maar een kick, een zielsbeleving geeft. Er zijn “predikers” die op het podium staan en mét de Bijbel in de hand kraaien als een haan i.p.v. het Woord te lezen, dit duurt soms minuten lang! Anderen  strekken hun hand uit naar de zaal op een magische wijze en schreeuwen “drink” en het publiek valt als het ware stomdronken achterover. Het is godslasterlijk en schaamteloos om dat aan te zien wanneer dit soort opnames getoond worden. We kunnen natuurlijk een grote mond hebben over ter Linden, Kuitert en Wiersinga maar als evangelische christenen bij dergelijke samenkomsten aanwezig zijn is het zeer bedenkelijk en godslasterlijk. Ik noemde in het voorgaande twee extreme gevallen maar óók in onze directe omgeving sluipt het gevoelsmatige in de samenkomsten. We zeggen wel eens dat iets “onschuldig” is, maar waar lees ik in de brieven dat Paulus danste in de samenkomst of dat de Here Jezus  “emoties” genas doormiddel van “tongentaal” en langdurige, emotionele, sessies? De Here God en Schepper van hemel en aarde, de Here Jezus Christus dus, is geen kermisattractie maar een Heilig God!

Satan heeft heel goed door dat met een emotiegeloof maar een klein deeltje van de mensheid “te pakken” is, een groot deel der mensheid is ontwikkeld en heeft inzicht in de psychologie van de mens. Daarom volgt hij twee sporen, de ene van het zielsgeloof en de andere van de ratio, het verstand. Kuitert en Wiersinga hebben zich voor 100% ingesteld op de ratio en ontkrachten op een intellectuele wijze het Levende Woord tot een dode letter. Kuitert heeft zelfs eens gezegd dat het heel goed mogelijk is dat hij op het eind van zijn leven zou moeten toegeven dat er “niets is”, geen God dus! Wiersinga en Kuiter zijn al sinds hun studie bezig het Woord te ontkrachten terwijl Nico ter Linden de laatste tien, twintig jaren de trom roert. Hij past dan ook beter in het “Nieuwe Tijdsdenken”, de New Age, die we volgens de astrologen ingaan op dit moment. Hij doet een beroep op het verstand, de ratio, maar mét het “gevoel”, de zielsbeleving.

Nog een paar weken leven we in deze eeuw, de wereld verwacht een glorieuze toekomst en de kerken willen daar graag aan meewerken door zélf het Koninkrijk Gods’ op aarde te vestigen. Nico ter Linden spreekt over “het goddelijke in ons zelf”, het “godsgevoel” en dát is nu precies wat de New Age (duivel) al de eeuwen door heeft gewild, vanaf Genesis 3. Vele “evangelische gelovigen” zoeken óók een gevoelsleven én hun leiders spreken daarnaast over grote opwekkingen in de komende eeuw! Zowel ter Linden, Kuitert, Wiersinga én charismatische en pinksterleiders verwachten Christus nog lang niet, óf helemaal nooit! Dát is het resultaat van het verstandelijk – of gevoelsdenken, bij de ene is Christus niet werkelijk opgestaan, bij de andere heeft Hij nooit bestaan.  Terwijl charismatici en pinkstergelovigen stellen dat Hij letterlijk is opgestaan, maar daarna de Heilige Geest gaf om emotioneel het geloof te beleven tot in het extreme, zoals duistere en occulte groepen hun beleving hebben. Laten we goed bedenken dat vele, extreme, charismatische leiders ooit begonnen zijn in dergelijke occulte groepen en de zielsbelevingen hebben meegenomen, de duisternis slaapt nooit!

“Wordt nuchter en waakzaam. Uw tegenpartij, de duivel, gaat rond als een brullende leeuw, zoekende wie hij zal verslinden. Wederstaat hem, vast in het geloof, wetende, dat aan uw broederschap in de wereld hetzelfde lijden wordt toegemeten.  1 Petrus 5:8-9

Bronnen: NBG-Bijbel en een interview met Nico Ter Linden  in  “De Telegraaf” op 30 –10-1999.

Terug naar document-overzicht
Dit artikel wordt u aangeboden door Het BijbelArchief.
Mocht u vragen en/of opmerkingen hebben over dit artikel kunt u contact opnemen met de aanbieder.